Nové BMW M4 CS.

Limitovaná série v podobě nového BMW M4 CS.

BMW M GmbH představuje další exkluzivní limitovanou sérii v podobě nového BMW M4 CS. M4 CS vyplňuje mezeru v nabídce mezi BMW M4 s paketem Competition a nekompromisním, na okruhy zaměřeným BMW M4 GTS. BMW M4 CS s výraznějším sportovním vzhledem pokračuje v desítky let trvající tradici úspěšných speciálních edicí M modelů, sahající až do roku 1988.

 

BMW M4 CS také představuje příchod nového systému uspořádání modelů od BMW M GmbH. Nad standardními modely M budou stát sportovně vyladěné verze Competition, o další stupeň výše pak budou situovány speciální edice CS. Samotný vrchol budou reprezentovat „tvůrci značky“ s maximálními výkony, kteří budou ztělesňovat čistý sportovní charakter, ale stále přitom budou schváleni pro silniční provoz.

 

Vysokovýkonný 3litrový motor modelu BMW M4 CS má oproti BMW M4 s paketem Competition o 10 koní vyšší výkon a celkově dosahuje 460 koní. Nejmodernější technologie M TwinPower Turbo umožňuje BMW M4 CS pokořit hranici 100 km/h z klidu za méně než 4 sekundy, přesně za 3,9 s. Maximální rychlost BMW M4 CS, které je standardně vybaveno paketem M Driver’s, je elektronicky omezena na 280 km/h. S dvojicí jednokomorových turbodmychadel, mezichladičem stlačeného vzduchu, vysokotlakým přímým vstřikováním paliva, proměnným zdvihem ventilů VALVETRONIC a plně variabilním časováním Double-VANOS tento řadový šestiválec miluje otáčky, ale současně již od nízkých otáček generuje mohutný točivý moment a dosahuje vysoké úrovně hospodárnosti (kombinovaná spotřeba paliva: 8,4 l/100 km; kombinované emise CO2: 197 g/km*).

 

Nové BMW M4 CS je standardně vybaveno sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou M DTC Drivelogic. Tato špičková převodovka je vybavena vlastním chladičem oleje a dovoluje automatické změny rychlostních stupňů, stejně jako manuální řazení prostřednictvím řadicích páček na volantu. Změny rychlostních stupňů probíhají během zlomku sekundy bez přerušení dodávky výkonu ke kolům. Převodovka je vybavena dlouhým sedmým převodovým stupněm, který je určen k tomu, aby držel otáčky v nízkém pásmu, a tím minimalizoval spotřebu paliva na dlouhých cestách.

 

Podvozek nového BMW M4 CS je z větší části podobný tomu, který je použit na modelu M4 s paketem Competition. Ramena i těhlice na předních i zadních nápravách jsou vyrobeny z kovaného hliníku, což umožňuje dosáhnout neobyčejně nízké hmotnosti. Tím se podařilo udržet neodpruženou hmotnost na minimu, což je vlastnost zvyšující jízdní dynamiku. BMW M4 CS je standardně vybaveno Adaptivním M podvozkem, jehož geometrie byla vyladěna tak, aby nabídla optimální výkony jak na silnici, tak na okruhu. Nové BMW M4 CS bylo také cizelováno na tom nejnáročnějším okruhu pro sportovní vozy: na legendární Nordschleife okruhu Nürburgring. S časem na kolo na „Ringu“ 7 min 38 s se může verze CS směle řadit do teritoria supersportovních vozů.

 

Maximální přilnavost za všech okolností zajišťuje stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control), jehož součástí je režim M Dynamic Mode (MDM) a aktivní M diferenciál. Regulační systémy Adaptivního M podvozku, DSC a aktivního M diferenciálu byly upraveny tak, aby odpovídaly dynamickým požadavkům BMW M4 CS. Ke změnám došlo také u nastavení elektromechanického posilovače řízení. Řidič může přizpůsobit nastavení řízení či podvozku svým osobním preferencím nebo charakteru trasy. V tomto ohledu lze zvolit jeden ze tří jízdních režimů (Comfort, Sport a Sport+) pouhým stiskem tlačítka. Zatímco režim Comfort je zvláště vhodný pro silnice se špatným povrchem, jízdu po městě a krátké trasy, Sport bude tím správným nastavením pro nadšené řidiče, kteří chtějí posouvat své limity na venkovských silnicích. A těm, kteří se své BMW M4 CS chystají vzít na okruh, vytvoří režim Sport+ cestu k dosažení těch nejlepších časů na kolo. Sport+ nastaví všechny důležité systémy tak, aby společně poskytly tu nejlepší možnou dynamiku. Když se řidič nechá příliš unést nadšením, DSC okamžitě zasáhne. V režimu M Dynamic Mode (MDM) ale také umožní řízené drifty.

 

Jako doma se na okruhu cítí i kola z lehkých slitin (9J x 19 vpředu a 10J x 20 vzadu), navržená exkluzivně pro M4 CS a obutá do pneumatik Michelin Pilot Sport Cup 2 (265/35 R19 vpředu a 285/30 R20 vzadu). Tyto „semi-slickové“ pneumatiky, které zároveň disponují schválením pro silniční provoz, nabízejí nepřekonatelnou přilnavost a výjimečnou příčnou stabilitu ve vysokých rychlostech na okruhu, stejně jako optimální trakci na výjezdech ze zatáček. M4 CS lze také bez příplatku objednat se silničními pneumatikami Michelin Sport.

 

Hlavním cílem interiéru nového BMW M4 CS je vytvořit sportovní atmosféru. Lehká M sportovní sedadla čalouněná kombinací kůže a alcantary vytvářejí dynamický charakter, dalšími speciálními prvky jsou výplně dveří ze slisovaných přírodních vláken s poutky na zavírání. Kapota s charakteristickým vyboulením v zadní části i střecha jsou vyrobeny z lehkého, extrémně tuhého a moderního materiálu CFRP (uhlíkovými vlákny vyztuženého plastu).

 

Bohaté využití kůže a alcantary dovoluje M4 CS vytvořit působivé a vyvážené prostředí se sportovním charakterem a nezaměnitelným stylem. Žádný řidič M4 CS nebude muset dělat kompromisy v oblasti radosti z jízdy. Mezi standardní výbavu na palubě patří automatická klimatizace, HiFi aparatura BMW Professional, přizpůsobená specifickým akustickým požadavkům M4 CS, nebo navigační systém Professional.

 

V duchu svých nejlepších tradic dali designéři z BMW M GmbH novému M4 CS také vzhled, který odráží jeho sportovní charakter. Typickým rysem přední části jsou kromě supermoderních dvojitých LED světlometů také přední nárazník s trojicí velkých vstupů vzduchu. Ty zajišťují bohatý přísun chladicího vzduchu k vysoce výkonnému motoru i nevadnoucím M brzdám s plovoucími kotouči a čtyřpístkovými pevnými třmeny vpředu (vzadu dvoupístkové). Nový přední spoiler, specifický pro tento model, byl navržen exkluzivně pro speciální edici M4 CS. V zájmu aerodynamické efektivity je sladěn se zadním difuzorem, převzatým z BMW M4 GTS, a taktéž nově navrženou Gurneyho odtrhovou hranou na víku zavazadlového prostoru, která je vyrobena z pohledového karbonu a jejím úkolem je minimalizovat dynamický vztlak. Inovativní zadní světla s technologií organických diod (OLED) od BMW M GmbH jsou připravena pro modely M4 CS a M4 GTS. Přední spoiler, Gurneyho hrana a zadní difuzor, spolu s dlouhou karbonovou kapotou, jemně se svažující střechou ve stylu kupé, elegantně sportovními M zrcátky a vytaženými blatníky, dávají M4 neobyčejně dynamický vizuální charakter, i když zrovna stojí na místě.